Opublikowano: piątek, 27, maj 2022

24 maja 2022 odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Honorowej Krajowej Izby Gospodarki Morskiej „Bursztynowa Kaczka”.
Kapituła zdecydowała nie przyznawać nagrody głównej - Nagrody Honorowej KIGM - „Bursztynowa Kaczka”za spektakularne osiągniecie w roku 2021.
Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną – jubileuszową „Bursztynową Kaczkę” oraz cztery wyróżnienia honorowe – trzy „Bursztynowe Jajka” za znaczymy wkład w rozwój gospodarki morskiej oraz „Bursztynowy Ster” - nagrodę dla osoby fizycznej za niekwestionowany wkład w rozwój gospodarki morskiej i organizacji morskiego samorządu gospodarczego.
Laureatami zostali:
Nagroda Specjalna „Bursztynowa Kaczka” - Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
100 lat istnienia to jubileusz, którym niewiele firm funkcjonujących w polskiej branży morskiej, ale w całej polskiej gospodarce może się pochwalić. Przez ostatnie sto lat, gdyński port jest jednym z filarów branży i głównych okien Polski na świat. Jest symbolem polskiej przedsiębiorczości, pracowitości i sukcesu Port w Gdyni rozwija i z roku na rok, poprawia swoje wyniki, osiągając rekordowe obroty i znaczące zyski finansowe. Zarządy Morskiego Portu w Gdyni od lat zaangażowane są również w działalność społeczną m.in. promującą polską branżę morską oraz w budując polski samorządu gospodarczego.
Wyróżnienie Honorowe „Bursztynowe Jajko”
- Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
- za realizację projektu „Rozbudowy i modernizacji sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym”, będącego kluczową inwestycją dla dostępności do portu od strony lądu. Obejmowała ona budowę 10 km dróg, 7 km torów, 14 rozjazdów, 7 obiektów inżynierskich, w tym wiadukty drogowe i przepusty ochronne na rurociągach paliwowych oraz parking buforowy dla aut ciężarowych. To jeden z elementów największego, rozpoczętego w 2015 r. programu inwestycyjnego w historii portu, zarówno pod względem jego zakresu, jak i nakładów. W jego skład wchodzi również zakończony w 2021 r. projekt „Modernizacji toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku”, który obejmował przebudowę 5,8 km nabrzeży oraz pogłębienie kanału portowegodo głębokości 12 m. Łączna wartość całego programu to prawie 850 mln zł, z czego stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility).
- Sunreef Venture S.A
– za zwodowanie pionierskiej jednostki, eko-katamaran Sunreef 80 Eco, który jest pierwszym jachtem dalekomorskim z Polski zasilanym odnawialnymi źródłami energii. Sunreef 80 Eco został wyposażony w innowacyjny system paneli słonecznych - zaprojektowanych i skonstruowanych w 100% w stoczni - mogących wygenerować moc do 36kWp. Ponadto jednostka napędzana jest dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 180 kW każdy. Zaawansowany napęd jachtu pozwala na generowanie mocy z obrotu śrub podczas żeglugi. Uzyskana energia jest wykorzystywana do zasilania zarówno napędu jak i urządzeń elektrycznych na pokładzie. System jest w stanie wygenerować 15 kWh podczas żeglugi z prędkością powyżej 7 węzłów.
- NET Marine Group
- za realizowanie nowatorskiego projektu innowacyjnego, mobilnego doku pływającego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Mobilny dok pływający umożliwi m.in. modernizację statków celem dostosowania ich do wymagań MEPC 76 oraz innych norm dot. redukcji emisji w żegludze jak również znaczące zwiększenie poziomu ochrony środowiska naturalnego poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii związanych z eliminacją zapylenia występującego w trakcie prowadzeniem prac konserwacyjnych kadłuba statku.
Wyróżnienie Honorowe „Bursztynowy Ster”
- Krzysztof Michnal
za nieprzerwane od prawie 20 lat zaangażowanie w działania na rzecz polskiego morskiego samorządu gospodarczego - jako członek Rady Nadzorczej potem Prezes Zarządu KIGM, przewodniczący Rady KIGM Pomorskiego Oddziału Regionalnego i jednocześnie wiceprzewodniczący Rady KIGM; wieloletni członek Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości i Rady Oświatowej. Od wielu lat toczy nieustającą batalię o jakość wykształcenia polskich kadr morskich oraz stanowionego w tym zakresie w Polsce prawa. Nie zaważając na przeciwności losu oraz przeciwności legislacji i biurokracji, toczy zawzięty bój na polu jasnych i przejrzystych zasad kształcenia i egzaminowania z korzyścią dla poziomu edukacji morskiej i polskich kadr związanych z morzem. Inicjator wielu przedsięwzięć związanych z kształceniem polskich kadr morskich, zaangażowany w budowę tożsamości morskiej Polaków, m.in. przez aktywny udział kierowanej przez niego firmy w Święcie Morza w Gdyni.
Wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi podczas XXII jubileuszowego Spotkania Biznesu Morskiego Wybrzeża Gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2022, które odbędzie się 14 października br. w hali Gdynia Arena.