Nadchodzi jedno z najbardziej oczekiwanych i przyciągających tłumnie mieszkańców i turystów Święto Morza 2023.
Start obchodów nastąpi w piątek, 16 czerwca o godz. 12.00, gdy Dyrektor Urzędu Morskiego, dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski wraz z przedstawicielami pozostałych organizatorów złoży wieniec na morzu ku upamiętnieniu „Tych, którzy odeszli na wieczną wachtę”.
O godzinie 17.00 w Muszli koncertowej na Placu Grunwaldzkim rozpocznie się 37 Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej Gdynia 2023, podczas którego o godz. 18.00 nastąpi uroczyste otwarcie obchodów Dni Święta Morza.
Tegoroczne Święto Morza potrwa 10 dni, do niedzieli 25 czerwca. W programie przewidzianych jest wiele atrakcji marynistycznych, kulturalnych, sportowych i wojskowych, jak Żeglarska Parada Świętojańska, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, strefa aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie statków, a także koncerty, festyny, spacery po mieście z przewodnikiem, atrakcje w muzeach i wiele innych morskich przygód, gdzie każdy „mały i duży” znajdzie coś dla siebie.
By uczestnicy obchodów Święta Morza mogli z łatwością zaplanować udział w atrakcjach, w których chcą wziąć udział z inicjatywy KIGM firma BAXY.IT przygotowała darmową, dedykowaną aplikację Święta Morza z interaktywną mapą wydarzeń, dostępną na Android i Apple, którą można pobrać w sklepie internetowym Google Play.
Pomysł powrotu od obchodów Święta Morza w Gdyni powstał w 2012. Wydarzenie miało nawiązywać do hucznie obchodzonego Święta w czasach II Rzeczypospolitej. Miało podkreślać wartość i radość z faktu, że Polska ma dostęp do morza.
Uroczystości od początku miały charakter masowy i skierowane były i są do mieszkańców Gdyni, naszego regionu, całej Polski, a także gości z zagranicy. Wydarzenia wchodzące w program Święta były i są organizowane oddolnie przez pasjonatów morza w różnych jego aspektach oraz miasta Gdyni - osoby fizyczne jak i reprezentujące, instytucje, organizacje, urzędy, jednostki edukacyjne czy przedsiębiorstwa związane z branżą morską, choć i nie tylko. Mają charakter nieodpłatny, a koszty poszczególnych wydarzeń ponoszą ich organizatorzy.
Pierwszymi organizatorami Święta, oprócz Krajowej Izby Gospodarki Morskiej byli: Miasto Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Pomorski Związek Żeglarski, Uniwersytet Morski, Marynarka Wojenna oraz od 2014 roku - Miasto Jastarnia. Potwierdzeniem zaangażowania powyższych podmiotów był list intencyjny z 2013 roku. Zgodnie z listem „Program obchodów Święta ma charakter otwarty. Wydarzenia rozpowszechniające i promujące bezpieczeństwo na morzu, edukację i turystykę morską, sport oraz gospodarkę morską i inne związane z tematyką morską mogą ,za zgodą podmiotu organizującego i na wniosek jednego z Organizatorów, zostać umieszczone w programie Święta. Natomiast liczba podmiotów posiadających Status Organizatora była i jest otwarta.
Przez pierwsze pięć edycji koordynowane było przez PZŻ, następnie przez Urząd Miasta Gdynia.
Serdecznie zapraszamy!