Logowanie


Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 

Zamów biuletyn

 Start arrow Aktualności arrow Sptkanie z Wicepremierem indonezji
Sptkanie z Wicepremierem indonezji Drukuj Email

9 grudnia br. w restauracji „Pod Gigantami” w Warszawie odbył się lunch organizowany przez ambasadę Indonezji w Polsce. Ze strony indonezyjskiej wzięli w nim udział wicepremier Indonezji i jednocześnie minister Koordynujący ds. Morskich i Złóż Naturalnych Indonezji Ramiz Ramli, ambasador Indonezji w RP Peter F. Gonta oraz członkowie korpusu dyplomatycznego i delegacji ministra. Strona polska była reprezentowana przez wiceprezesa KIG Marka Kłoczko, dyrektora biura KIGM Rafała Machowiaka oraz Macieja Nadulskiego z firmy Enerko Energy.

Indonezja uważa Polskę za jednego z najważniejszych partnerów w Unii Europejskiej i najważniejszego partnera w regionie Europy Środkowej. W aspekcie możliwej polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej strona indonezyjska jest bardzo zainteresowana intensyfikacją rozwoju współpracy w zakresie gospodarki morskiej. Rozmawiano o połączeniach transportowych Polski z dalekim wschodem – drogą morską - m.in. o wzroście znaczenia polskich portów na Bałtyku i bezpośrednich i stałych połączeń żeglugowych z dalekim wschodem w tym linii kontenerowych. Zadawano również pytania dotyczące korytarza Bałtyk-Adriatyk, czy rozwijających się połączeń kolejowych z Chinami. Dyskutowano również o perspektywach rozwoju projektu „Jedwabny Szlak 2.0”.

Populacja Indonezji wynosi ok. 240 mln mieszkańców. Wraz z wzrostem liczby ludności i rozwojem gospodarczym rośnie zapotrzebowanie na energię, co więcej problemem jest również sposób dostarczenia energii (Indonezja to ok. 18000 wysp w tym ok. 1000 stale zamieszkałych). Głównym źródłem energii jest sprowadzany węgiel. W związku z powyższym władze indonezyjskie zainteresowane są rozwojem alternatywnych źródeł energii, tradycyjnych i tzw. zielonej energetyki.

W związku z odkryciem złóż gazu ziemnego na wschodzie kraju Indonezyjczycy chcieliby wykorzystać to źródło energii i rozbudować flotę statków dostarczających tę kopalinę na wyspy. Stąd też ich zainteresowanie potencjalną współpracą z polskim przemysłem stoczniowym. Nie wykluczają również eksportu tego surowca, dlatego też pytali o możliwości budowanego gazoportu w Świnoujściu.

Szczególnie zainteresowanie wzbudziła możliwość rozwoju hydroenergetyki oraz energetyki wiatrowej, która mogłaby być alternatywą dla „tradycyjnych” źródeł energii biorąc pod uwagę położenie tego kraju i koszty transportu czy przesyłu energii na rozrzucone na obszarze na obszarze 1700 x 5000 km wyspy.

Wcześniej delegacja indonezyjska spotkała się ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Grabarczykiem – relacja PAP ze spotkania tutaj.

 

Projekt i wykonanie: www.optinet.pl    

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego