Logowanie


Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 

Zamów biuletyn

 Start arrow Aktualności arrow Spotkanie z prezydentem Bartoszem Bartoszewiczem
Spotkanie z prezydentem Bartoszem Bartoszewiczem Drukuj Email

15 stycznia br. o 12.00 w siedzibie KIGM przy ul. Armii Krajowej 24 w Gdyni odbyło się spotkanie przedstawicieli firm i jednostek edukacyjnych branży gospodarki morskiej, zainteresowanych przeprowadzaną obecnie reformą kształcenia zawodowego i średniego technicznego, i w przyszłości pozyskiwaniu pracowników spośród wykształconych kadr.

Pan wiceprezydent najpierw nakreślił główne kierunki wprowadzanych zmian, których celem jest podniesienie poziomu rekrutacji i poziomu kształcenia w szkołach typu zawodowego i średniego technicznego. Na tym poziomie edukacji Gdynia stawia na kształcenie w zawodach związanych z gospodarką morską, motoryzacją, nowymi technologiami, turystyką i finansami. By przystąpić do realizacji reformy edukacyjnej konieczna jest konsolidacja jednostek edukacyjnych i poprawa warunków kształcenia od strony infrastrukturalnej i programowej. Zgodnie z założeniami szkoły będą wyposażone w warsztaty odpowiadające postępowi technicznemu oraz pozwalające odbyć ćwiczenia na sprzęcie, na którym absolwenci będą pracować u przyszłego pracodawcy (np. rozbudowane zostaną warsztaty w zespole szkół na ul. Morskiej). 

Ważne jest również tzw. kształcenie dualne (czyli w szkole oraz przedsiębiorstwie). Co więcej potrzebna jest również kampania informacyjno-promocyjna, która doprowadzi do zmiany postrzegania średnich szkół technicznych i zawodowych jako mniej interesujących dla rodziców i uczniów od np. liceów. By podnieść wskaźniki rekrutacji w szkolnictwie zawodowym i technicznym konieczne jest nie tylko podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej, ale też wyposażanie szkól w kompleksy sportowe oraz internaty. Gdynia liczy bowiem również na uczniów ww. szkół nie tylko z Trójmiasta. W następnej części spotkania zebrani zadawali pytania panu B. Bartoszewiczowi. M.in. padały pytania czy oferta kształcenia w danych zawodach została wnikliwie skonsultowana z pracodawcami, którzy w przyszłości będą zatrudniać absolwentów szkół. Wyrażono wątpliwości czy w ofercie kształcenia znajdują się zawody, których rzeczywiście potrzeba na rynku pracy, czy być może oferta nie powstaje głównie na podstawie sugestii dyrektorów szkół i nauczycieli. Pan prezydent wskazał, że rozmowy z pracodawcami są prowadzone, co więcej jest również otwarty na kolejne propozycje, skąd m.in. jego obecność na zorganizowanym przez KIGM Oddział Pomorski spotkaniu.
 

Projekt i wykonanie: www.optinet.pl    

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego