Logowanie


Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 

Zamów biuletyn

 Start arrow Aktualności arrow Posiedzenie Rady KIGM Oddziału Pomorskiego w Elblągu
Posiedzenie Rady KIGM Oddziału Pomorskiego w Elblągu Drukuj Email

27 stycznia 2016 w piątą rocznicę śmierci prof. Tadeusza Jednorała, znanego hydrologa i cenionego dyrektora Instytutu Morskiego w Gdańsku także autora koncepcji budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, odbyło się posiedzenie Rady KIGM Pomorskiego Oddziału Regionalnego. Tym razem w związku z zaproszeniem wystosowanym prze członka KIGM - Morskiego Portu Elbląg Sp. z o.o.  oraz Prezydenta Elbląga miejscem posiedzenia był Ratusz Staromiejski w Elblągu

Głównym tematem zwołanej Rady były: przyjęciem stanowisk Pomorskiego Oddziału Regionalnego KIGM  ws. „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” oraz „W sprawie utworzenia w Porcie Morskim Elbląg stanowiska kontroli fitosanitarnych”.

Po zakończeniu posiedzenia odbyło się spotkanie z władzami Elbląga – p. prezydentem  Witoldem Wróblewskim oraz wicewojewodą Mazursko-Warmińskim p. Sławomirem Sadowski

Przewodniczący Pomorskiego Oddziału Regionalnego KIGM p. Krzysztof Michnal podziękował prezydentowi Elbląga za zaproszenie do Elbląga opowiedział o działalności Oddziału oraz o celu wizyty członków Rady i władz KIGM w Elblągu. Sekretarz Generalny KIGM dr Jerzy Lewandowski przedstawił profil działalności Izby, podstawy prawne działania, strukturę, realizowane cele statutowe oraz działalność komercyjną i arbitrażową. Arkadiusz Zgliński członek Rady KIGM POR, dyrektor Morskiego Portu Elbląg Sp. z o.o. opowiedział o sytuacji elbląskiego portu oraz o przewidywanych korzyściach jakie może przynieść realizacja kwestii zawartych w przyjętych stanowiskach Rady Oddziału.

Prezydent Elbląga zapoznał zebranych z prezentacją dotyczącą budowy kanału łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską oraz o działaniach miasta w tej sprawie. Odniósł się również do konieczności utworzenia stanowiska kontroli fitosanitarnych w porcie Elbląg. Podziękował przewodniczącemu Rady Oddziału oraz jej członkom za przyjazd do Elbląga oraz z jednogłośne przyjęcie obu popierających stanowisk. Pan S. Sadowski również wyrazi swoje poparcie dla obu projektów zapewniając o przychylności i dobrej woli ze strony władz województwa.

Stanowisko „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdńską"

Stanowisko w sprawie utworzenia w Porcie Morskim Elbląg stanowiska kontroli fitosanitarnyc

W następnym punkcie spotkania dyrektor biura KIGM Rafał Machowiak zaprosił miasto Elbląg do włączenia się w obchody Święta Morza 2016. Opisał krótko powody przywrócenia ogólnopolskiego, cyklicznego Święta Morza odwołującego się do międzywojennej tradycji. Przedstawił organizatorów Święta, charakter obchodów oraz o cele wydarzenia, którym nie tylko jest i ma być wyrażania radości z dostępu do morza i możliwości korzystania z jego zasobów, ale przede wszystkim by wspomagać w ten sposób budowanie świadomości i tożsamości morskiej Polaków na wybrzeżu, i co ważniejsze, w głębi kraju.

Spotkanie zakończyło się uroczystym podpisaniem obu stanowisk.

Relacja foto na KIGM facebook

 

Projekt i wykonanie: www.optinet.pl    

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego