Logowanie


Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 

Zamów biuletyn

 Start arrow Aktualności arrow Rada Oddziału Pomorskiego - Spotkanie z panią poseł Dorotą Arciszewską-Mielewczyk
Rada Oddziału Pomorskiego - Spotkanie z panią poseł Dorotą Arciszewską-Mielewczyk Drukuj Email

29 czerwca br w siedzibie Krajowej Izby Gospodarki Morskiej odbyło posiedzenie Rady KIGM Pomorskiego Oddziału Regionalnego (POR). Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Rady posiedzenie miało charakter otwarty. Głównym punktem było spotkanie z Poseł na Sejm RP oraz Przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej panią Dorotą Arciszewską-Mielewczyk.

Pani przewodnicząca omówiła swoją rolę w pracach Komisji i charakter swej działalności, przedstawiła zakres prac jakimi Komisja obecnie się zajmuje, jak wygląda współpraca między członkami samej Komisji a także Komisji z poszczególnymi ministerstwami.

Mówiła o zmianach w ustawie o działach, ustawie o pracy na morzu i  ustawie o ochronie brzegów morskich, w obu ostatnich wypadkach również w wymiarze fiskalnym.

Podczas prawie dwugodzinnego spotkania rozmawiano o dostępie do polskich portów morskich, jak np. o dostępie do portu w Gdyni tj. o linii kolejowej 201 i „drodze czerwonej”, Pani Przewodnicząca odniosła się również do przedstawionych przez członków Rady zalet i zagrożeń dla polskie gospodarki morskiej wynikających z budowy korytarza Bałtyk-Adriatyk, Via Carpatia”, Poruszono temat żeglowności Odry oraz Wisły; budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Dyskutowano również o ustawie stoczniowej, przemyśle „okołoportowym” i okrętowym. Rozmawiano o szkolnictwie morskiej oraz polskich kadrach morskich, działaniach administracji Urzędów Morskich w tym aspekcie, a także ws. dotyczących ochrony brzegów morskich.

Pani Przewodnicząca zachęcała do większego zaangażowania się zainteresowanych podmiotów gospodarki morskiej w prace Komisji. Zapraszała do bliższej współpracy prosząc jednocześnie by wraz ze zgłaszaniem problemów szył z nimi w parze konkretne propozycje ich rozwiązania.

Członkowie Rady KIGM POR zapewnili panią Przewodniczącą o chęci współpracy, dzielenia się swymi opiniami oraz propozycjami rozwiązywania problemów. M. in. w tym celu, jak dodał przewodniczący Rady Oddziału Krzysztof Michnal, w Radzie Oddziału stworzono sekcje eksperckie, które będą zajmowały się poszczególnymi kwestiami i przygotowywaniem odpowiednich rozwiązań danych problemów.

Na zakończenie przewodniczący Rady podziękował pani poseł za przyjęcie zaproszenia, poświęcenia czasu oraz niezwykle interesujące spotkanie oraz dyskusję.

 

Projekt i wykonanie: www.optinet.pl    

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego