Logowanie


Zapomniałeś hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
 

Zamów biuletyn

 Start arrow Aktualności arrow Perspektywy współpracy polsko-greckiej w sektorze stoczniowym
Perspektywy współpracy polsko-greckiej w sektorze stoczniowym Drukuj Email
Poniżej zamieszczamy list od pani Ambasador RP w Grecji przesłany do KIGM:
 
Uprzejmie informuję, że w dniu 9 lutego 2017 roku Ambasada RP w Atenach organizuje seminarium „Perspektywy współpracy polsko-greckiej w sektorze stoczniowym” („Poland and Greece- Connected by Shipping Industry”). Spotkanie, w którym planujemy udział przedstawicieli administracji rządowej, organizacji branżowych oraz przedsiębiorstw z branży armatorskiej i stoczniowej, ma na celu prezentację potencjału polskiego przemysłu stoczniowego oraz omówienie możliwości i obszarów współpracy między partnerami greckimi i polskimi w tym zakresie. Przy okazji seminarium planowane są ponadto spotkania w formule B2B, które umożliwią pozyskanie nowych kontaktów biznesowych między przedstawicielami polskiego i greckiego przemysłu morskiego. W programie seminarium planowana jest także wizyta studyjna w porcie w Pireusie. Już dziś zapraszam serdecznie Pana oraz członków Izby do udziału w tym wydarzeniu promującym polską branżę morską.

 

Wybór Grecji do realizacji wydarzenia promującego polski sektor stoczniowy nie jest przypadkowy z uwagi na czołową pozycję greckiej żeglugi morskiej w transporcie międzynarodowym. Greccy armatorzy posiadają 4.585 jednostek (tonaż jedn. powyżej 1000 GT) o łącznej nośności 341,17 mln DWT, co stanowi 49,96% floty UE i 19,63% floty światowej, i pozwala greckiej flocie zająć pierwsze miejsce na świecie. Pod kontrolą greckich armatorów pozostaje 30,14% światowej floty tankowców, 21,18% drobnicowców i 16,61% zbiornikowców (DWT). Wartość greckiej floty handlowej na początku 2016 r. (wg Vesselvalue.com) oszacowana została na 95,2 mld USD i była najwyższa na świecie, wyprzedzając flotę japońską, chińską i niemiecką. W ciągu ostatnich lat nastąpił dynamiczny rozwój greckiej floty handlowej, stymulowany głównie rosnącym udziałem w obsłudze chińskiego i amerykańskiego eksportu towarowego, a także przygotowaniami do transportu surowców energetycznych drogą morską w ramach nowych kontraktów. W 2015 r. greccy armatorzy zainwestowali w budowę 407 statków (tonaż jedn. powyżej 1000 GT) ok. 21 mld USD. Zamówienia dotyczyły bardziej wyspecjalizowanych jednostek — głównie tankowców i gazowców LNG/LPG (221 jednostek, w tym 63 gazowców), masowców (153) i kontenerowców (30). Greccy armatorzy także aktywnymi uczestnikami rynku wtórnego, na którym przykładowo w 2015 r. nabyli 165 statków za 2,3 mld USD. W 2015 r. średni wiek floty pod kontrolą greckich armatorów kształtował się na poziomie 11,2 lat, przy średnim wieku floty światowej na poziomie 14,4 lat.

W związku z powyższym potencjał jaki tkwi w greckim sektorze morskim jest realną szansą dla aktywizacji polsko-greckiej współpracy branż sektora morskiego, zwłaszcza że od lat greccy armatorzy tradycyjnie korzystają z usług remontowych polskich stoczni, których dynamika usług przybierała różnorodne trendy w ostatnim okresie siedmiu tat.

Promocję szeroko pojętej polskiej branży sektora morskiego w Grecji postrzegamy w ujęciu kompleksowym, poprzez kontakty wyższego szczebla rządowego, aktywny udział w MTM POSIDONIA’2018 oraz realizację indywidualnych projektów sektorowych o charakterze dwustronnym, których realizację wskazane byłoby możliwie szybko zacząć.


Licząc na Państwa zainteresowanie udziałem w spotkaniu, jesteśmy otwarci na Państwa sugestie odnośnie potencjalnych uczestników z grona partnerów miejscowych, których udział w tym wydarzeniu byłby najbardziej wartościowy z punktu widzenia Państwa interesów na rynku greckim.

 

Uprzejmie proszę o potwierdzenie  zainteresowania  udziałem  Państwa przedstawiciela w niniejszym wydarzeniu. Z ramienia Ambasady RP w Atenach osoba koordynująca przygotowania do seminarium jest pani Danuta Kuczyńska, radca w Wydziale Polityczno-Ekonomicznym (danuta.kuczynska msz.gov. pl, tel. +30 210 6797731 lub pani Agata Krupa agata. krupa@msz.gov. pl  tel. +30 210 6797720 ).
 

Projekt i wykonanie: www.optinet.pl    

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego