KIGM - Paskistan: polska branża morska
KIGM - Pakistan: polska branża morska
15 marca 2024 w siedzibie Krajowej Izby Gospodarki Morskiej gościł p. Muhammad Zahid. Radca Ambasady Pakistanu w Polsce odpowiedzialny za handel i inwestycje. Izbę reprezentował Sekretarz Generalny Rafał Machowiak. Celem spotkania było nawiązanie kontaktów pomiędzy przedstawicielstwem Pakistanu a Izbą oraz skupionymi w niej firmami branży morskiej, a także wymiana informacji mogąca pomóc w znalezieniu wspólnych platform kooperacji pomiędzy biznesem pakistańskim i polską branżą morską.
Podczas spotkania p. M. Zahid obejrzał prezentację dotyczącą izby oraz polskiej branży morskiej w skrócie przedstawiające wszystkie jej sektory i osiągnięcia. Gość został zaproszony na Święto Morza w Gdyni 2024 r. oraz targi Baltexpo w 2025 r.
Po spotkaniu w Izbie p. M. Zahid wraz z Sekretarzem Generalnym udali się do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., gdzie p. Maciej Krzesiński – dyrektor ds. handlowych oraz p. Ewelina Ziajka z działu handlowego opowiedzieli o gdyńskim porcie, jego osiągnięciach i perspektywach rozwoju. Pan Radca opowiedział o eksporcie i imporcie pakistańskim, o prawie dwukrotnym wzroście wartości obrotu w ostatnich latach między Polską a Pakistanem, wskazując na dalsze możliwości rozszerzania współpracy, w tym branży morskiej i portowej.
Kolejnym punktem w programie delegacji były odwiedziny na Gdyńskim Terminalu Kontenerowym - Grupa Hutchison Ports jest użytkownikiem głębokowodnego terminalu kontenerowego w pakistańskim Karaczi (parametry: dł. 4 nabrzeży 1500 m/ każde 375 m; 85 ha). W siedzibie GCT p. M. Zahid usłyszał o możliwościach przeładunkowych GCT, planach rozwojowych samego terminalu w Gdyni a także terminalu w Pakistanie oraz innych terminalach grupy Hutchison Ports na świecie. Gość przedstawił obecną sytuację polityczną w Pakistanie oraz kierunki rozwoju jego gospodarki. Terminal reprezentowali p. Jan Jarmakowski dyrektor zarządzający oraz Mikołaj Magiełka – kierownik działu handlowego, który po spotkaniu w siedzibie firmy obwiózł gościa po terminalu.
KIGM dziękuję Zarządowi Morskiego Portu Gdynia, a także Gdyńskiemu Terminalowi Kontenerowemu za pomoce w organizacji wizyty w gdyńskim porcie.
Pakistan – podstawowe dane ekonomiczne
PKB 374,7 mld USD
PKB per capita 1 588,9 USD
Wzrost gospodarczy 4.7%
Bezrobocie 5,6%
Inflacja 19,9%
(dane z 2022 – www.worldbank.org)
Pakistan należy do krajów rozwijających się o młodej i licznej populacji (238 mln). Pod względem wartości PKB jest 42. gospodarką świata, jednak PKB per capita wg parytetu siły nabywczej plasuje Pakistan dopiero na 168. miejscu. Głównymi ośrodkami handlu i przemysłu są Karaczi (ok. 20 mln mieszkańców) i Lahore (ok.13 mln). Gospodarka Pakistanu jest częściowo uprzemysłowiona, jednak rolnictwo wciąż pełni w niej fundamentalną rolę. Głównymi towarami eksportowymi są tekstylia, ryż, produkty skórzane, przędza bawełniana, artykuły sportowe, chemiczne, dywany i instrumenty medyczne. Pakistan utrzymał preferencyjny status GSP+ pozwalający na bezcłowy import większości towarów do państw członkowskich UE. (źródło ww.gov.pl)
Główne sektory gospodarki
Choć pod względem udziału w gospodarce Pakistanu rolnictwo ustępuje usługom i regularnie spada na wartości, to wytwarzając ok. 19% produktu krajowego brutto jest ono porównywalne z sektorem przemysłowym. To w połączeniu z faktem, że w rolnictwie zatrudnione jest ponad 41% populacji, oddaje prawdziwą skalę, pod wieloma względami wciąż rolniczego charakteru kraju. Najważniejszymi produktami rolnymi są pszenica, ryż, bawełna, owoce i warzywa, tytoń oraz trzcina cukrowa. Pszenica jest stanowczo najważniejszym zbożem Pakistanu. Jego produkcja w kraju, rzędu 25-26 mln ton, jest porównywalna z całkowitą produkcją pszenicy Afryki czy Ameryki Południowej. Pakistan produkuje też znaczne ilości wołowiny i cielęciny, jednak głównie na użytek własny. Centrum pakistańskiego rolnictwa jest najludniejsza prowincja Pendżab.
Przemysł w Pakistanie już od ponad 20 lat stanowi ok. 20% PKB kraju. Tekstylia wciąż pozostają główną branżą przemysłu w Pakistanie, mają największy udział w eksporcie oraz stanowią podstawowe źródło walut zagranicznych. Ważnymi elementami są również: produkcja cementu, przetwórstwo oleju, produkcja nawozów, obróbka metali, górnictwo, chemikalia, oraz branża produkcji narzędzi chirurgicznych, w której Pakistan jest jednym z największych eksporterów świata. (źródło ww.gov.pl)
Handel zagraniczny
Podstawowym źródłem eksportu z Pakistanu są tekstylia, przede wszystkim ubrania, które stanowią ponad połowę eksportu tego kraju. Dodatkowo do dużych grup eksportowych należą nieprzetworzone produkty spożywcze (głównie ryż i owoce), przetworzone wyroby spożywcze (cukry), minerały i produkty pokrewne, wyroby ze skóry zwierzęcej i produkty chemiczne.
Najważniejszym importem Pakistanu wciąż pozostaje ropa, która wraz z innymi węglowodorami stanowi ponad 20% pakistańskiego importu. Ponadto, Pakistan sprowadza również znaczne ilości oleju palmowego, pojazdów mechanicznych, maszynerii elektrycznej, produktów chemicznych oraz półprzewodników i komputerów.
Do największych odbiorców pakistańskich produktów należą: UE, USA, Chiny i Afganistan, natomiast w imporcie do Pakistanu pierwsze miejsce zajmują Chiny, za nimi ZEA, UE i Arabia Saudyjska, też Japonia, Indonezja.
(Dane: Pakistan Bureau of Statistics, I kw. FY23, (źródło ww.gov.pl))
Dwustronna wymiana handlowa
W 2021 r. wartość obrotów handlowych wyniosła 725 mln Euro. Szczególnie znaczący jest obszar poszukiwań i wydobycia złóż gazu ziemnego w Pakistanie, w którym polskie przedsiębiorstwa z grupy PGNiG S.A. są zaangażowane już od ponad 20 lat.
Głównymi produktami importowanymi z Pakistanu pozostają produkty pochodzenia roślinnego, skóry i artykuły z nich produkowane oraz przede wszystkim materiały i artykuły włókiennicze, które stanowią ok. 85% importu z tego kraju. Natomiast jeśli chodzi o eksport z Polski do Pakistanu, to jest on stosunkowo zróżnicowany – jego główne elementy składowe to produkty mineralne, metale nieszlachetne, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz produkty przemysłu chemicznego. (źródło ww.gov.pl)