W Sejmie o edukacji morskiej
24 kwietnia w Sali Jacka Kuronia w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Tematem posiedzenia było rozpatrzenie informacji na temat funkcjonowania Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz rozpatrzenie informacji na temat funkcjonowania i przyszłości średnich szkół morskich i szkół żeglugi śródlądowej.
Minister Arkadiusz Marchewka przedstawił zakres inwestycji poczynionych na rzecz polskiego szkolnictwa morskiego obejmującego subwencje i działania inwestycyjne w ostatnich trzech latach: w 2023 r. było to 249 mln zł, w 2024 323 mln, a w 2025 387 mln. Zapewnił, że edukacja morska jest traktowana przez Ministerstwo Infrastruktury priorytetowo. Dodał, że 17 kwietnia br. uczelnie morskiej otrzymały subwencję w wysokości 50 mln na remonty, dostosowanie sprzętu informatycznego (w zw. z wymogami Dyrektywy NIS2), remonty jednostek pływających uczelni czy poprawy przestrzeni gdzie funkcjonują studenci.
Pan Minister stwierdził również, że niezbędna będzie też nowa flota szkoleniowo-badawcza: następcy „Daru Młodzieży” oraz statku szkolno-badawczego dla Politechniki Morskiej. Ministerstwo obecnie zbiera dane co do potrzeb uczelni w tym zakresie a sam program budowy nowych jednostek traktuj również priorytetowo.
W obradach wzięli udział m.in. reprezentujący uczelnie – Rektor Adam Weintrit (Uniwersytet Morski) oraz Rektor Wojciech Ślączka (Politechnika Morska). Rektorzy opowiedzieli o uczelnianych inwestycjach i działaniach – obecnych i planowanych, o pracy dydaktycznej oraz naukowej.
Podczas posiedzenie Akademia Marynarki Wojennej była reprezentowana dyr. Jakuba Mykowskiego (MON) a średnie szkolnictwo morskie reprezentował Krzysztof Michnal, przewodnicząc Rady KIGM POR, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.
Więcej o posiedzeniu:
https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=9B43F60DC860D9CFC1258C6D0032EB7A